Portre festés kezdőknek és haladóknak egyaránt!
Előfordult már, hogy azt érezted szívesen elkészítenéd életed első portréját, de azt sem tudtad, hogyan kezdj neki? Nyugi, ezzel nem vagy egyedül! A portréfestés az alkotás csúcsa!
Szeretnénk egy kis útmutatással segíteni téged, ezért ebben a bejegyzésben elmondjuk, milyen lépések vezetnek a hegycsúcsig!
A téma nehézsége miatt hosszabb cikket írtunk, de mindenképpen olvasd el! Megmutatjuk, milyen festési stílusokban alkothatsz, hogyan kell festékkel és pasztellel portrét készíteni!
Amit feltétlen tudnod kell a portré készítés előtt!
Mindegy, hogy a portré rajzolás fényképről vagy élő modell segítségével történik egy dolgot tudnod kell!
Ahhoz, hogy el tudd készíteni először rajzolni kell megtanulnod. Sőt tovább megyünk 2x nagyításban is!
A portré festmények nagyban szépek, ezért érdemes a minimum 2x nagyítással számolnod. Ezt már az előrajzolásnál figyelembe kell venned!
Első körben a fő színfoltokat kell felvinned a lapra, ezt Andi úgy szokta mondani, hogy "robotosan"!
Második, harmadik réteggel pedig elkezded kidolgozni a színeket!
Na de ne szaladjunk ennyire előre, ez csak pár kedv csináló tipp volt :) Jöjjön a lényeg!
Égbekiáltó problémák, amikkel szembe kell nézned, ha portrét festesz!
Közel 15 éves oktató tapasztalataink szerint 2 fő probléma szokott jelentkezni, ha valaki portrét akar készíteni.
- problémát okoz a bőrszínek kikeverés és megállapítani, hogy milyen színekből épül fel
- a bőr különböző árnyalatainak összemosása
A mentor programban erre különösen nagy hangsúlyt fektetünk. Megtanítjuk a tanulóknak, hogy milyen portré festési stílusok vannak.
A következő részben olvashatsz 2 féle különböző stílusról :)
Portré festési stílusok
Ahogy korábban írtuk nincsen konkrét recept arra, hogyan kell portré képet készíteni. De talán pont ez benne a szép. Hiszen választhatsz a különböző stílusok között, amivel a legjobb eredményt tudod elérni.
A képen látható hölgyet megfestettük 2 féle technikával!
Portré festés foltos stílusban!
Ennek a technikának a lényege, hogy nincsenek összesimogatva a színek. A legfontosabb, hogy a foltok és a színformák a helyükön legyenek.
Ha a színek összedolgozása okozza a legnagyobb problémát a portré festésnél, akkor ezt a technikát Neked találták ki! :)
Ne aggódj attól még lenyűgöző lesz az eredmény, hogy nem dolgozod össze a színeket! Nem hiszed? Ezt figyeld!
Az előző kép foltos stílusban elkészítve
Portré festés spektrum színekkel!
Ennek a technikának a sajátossága, hogy nem bőrszínekkel dolgozunk. Igen, jól olvasod!
Biztos azt gondolod most, hogyan lehet bőrszínek nélkül szép a kép?! A titka, hogy spektrum színeket használunk :)
A kulcs, hogy nem arra kell fókuszálnod, hogy milyen színű az arc. Helyette koncentrálj arra, hogy milyen tónusú a szín.
Ha így dolgozol, akkor egy fekete-fehér képről is zseniális portrét tudsz készíteni. Úgy is, hogy nincsenek benne színek. Mindössze arra kell figyelned, hogy a fekete és szürke tónusok a helyükön legyenek.
Nézd, így néz ki a kép, ha spektrum színekkel festesz!
Mit érdemes először kidolgozni a portrén?
Erről is eléggé megoszlanak a vélemények. Mi azt szoktuk javasolni, hogy a modell szemét fesd meg először.
Ha a kép már visszanéz rád, azzal sikerélményt szerzel és önbizalmat ad a további munkához!
Ha nagymesterek festenek ők általában először a szemet készítik el és csak utána a dolgozzák ki a bőrt!
Portréfestés lépésről lépésre akril festékkel!
A következőkben megnézheted Andi, hogy készítette el akril festékkel a közös képét gyermekével.
Első lépésként a referencia fotót előre kell rajzolni 2x-es nagyításban. Ehhez egyszerű 2B-s grafit ceruzát érdemes használni.
Ezt követően fehér alapozó festékkel lealapozzuk a képet. A grafit szépen kilátszik a festék alól és megadta a festéshez szükséges sima felületet.
Amire mindenképp figyelj:
Még az első festékréteg felvitele előtt tanulmányozd a referencia képet, amiről dolgozol. Fókuszálj a negatív és pozitív formákra. Az ehhez szükséges látásmódot elsajátíthatod a jobb agyféltekés rajztanfolyamunkon.
Ha még kezdő vagy, akkor érdemes a referencia képen berajzolni magadnak az egyszínű tereket. Így a festésnél már koncentrálhatsz a tónusokra és a színkeverésre.
Láthatod a képen, hogyan néz ki a női arc festése az első réteg esetében. Le van bontva, le van egyszerűsítve drasztikusan, akár még szögletes formákra is.
Ettől olyan "robotos" lett az arc, de mivel a forma már helyén van, a következő rétegek megfestésénél már csak a bőr tónusra és színére kell figyelni, azt kell pontosítani.
A bőr színeihez világos tompa színeket kevert. A narancssárga-kék-fehér, piros-zöld-fehér, kraplakk-zöld-fehér színek kombinációi adták ki a képen látható bőr színeit.
A barna haj színeihez piros-zöld, a szőke haj színeihez citromsárga-lila színek világos és sötét árnyalatait használta. A háttérnek a világos tompa citromsárga árnyalatai lettek kikeverve.
Extra tipp:
Ha 2 arc van a képen, akkor érdemes mindkettőn egyszerre dolgozni. Ne úgy, hogy először az egyiket, aztán a másikat csinálod!
Az arc első rétegének a megfestése után a következő rétegeket a színösszemosás és a száraz-ecset technikával dolgozta össze Andi!
Nézd meg, hogyan készült el a kép lépésről-lépésre!
A teljes kép elkészítése nagyjából 30 órát vett igénybe! :)
Portré festés pasztellkrétával
Megnézheted, hogyan keltette életre Péter kislánya portréját pasztellkréta segítségével.
Előrajzolás szénceruzával, finoman érintve a felületet, itt vigyázni kell, hogy ne nyomjuk meg a szénceruza hegyét, mert árkot váj a finom felületbe, és azt elég nehéz eltüntetni később.
Első fázisban mindig csak a nagy foltokat érdemes felrakni, elsősorban a tónusokra figyeljünk, a végleges színeket nem most kell kialakítani. Persze ahol rózsaszínes árnyalatú lesz a bőrszín, oda használjuk már most ezt a színt.
Nagyon finoman kell az első réteget feltenni, nézd meg a fázisfotón, hogy nem is fogta be mindenhol a papírt
Ezután nekiállhatunk egy-egy területnek (homlok, szem körüli rész, orr, arc oldala, áll és arc alja...), és megrajzoljuk véglegesre.
Hogyan? Sok réteg, sok finom átmenet, sok apró színfolt és sok türelem! Akkor lesz szép egy portré, ha rászánod az idődet és hagyod, hogy az a sok gyönyörű színes por addig keveredjen, amíg el nem kezd szinte vibrálni.
A Rembrandt krétákat bátran használhatod! A papír, fogadja szépen a nyolcadik- tizedik réteget is. Inkább a színekre figyelj, ha kell a Pannonból is válassz egy-egy jó színt.
Amint látod szépen alakul a kép! :) Következő lépésként jöhetett a homlok, a szem körüli rész és a szem befejezése.
Végül már csak a haj és a ruha maradt hátra! A háttér sem maradt ilyen szürkén, oda Péter egy világoskék, laza foltos mintát készített. A kék szín egyrészt harmonizál a kék szemével, másrészt legtöbbször jó színpárost alkot az arc rózsaszínes tónusaival.
Nézd meg, milyen csodálatos lett az eredmény!
Összefoglalás
Reméljük élvezted a cikket és sok hasznos tudásra tettél szert belőle! Láthatod, hogy nem véletlenül tartják az alkotás csúcsának a portré készítést!
Ne feledd, hogy első lépésként a jobb agyféltekés rajztanfolyamot mindenképpen el kell végezned, hogy megtanuld a negatív és pozitív formák felismerését.
Ha ez már jól megy, jöhet a második lépés, amikor megtanulsz 2x nagyításban rajzolni. Sok-sok gyakorlás és tanulás meg fogja hozni a gyümölcsét, hidd el nekünk!
Nézd meg, hogyan tanulhatsz tőlünk!