Perspektíva 3 fajtája! - REFERENCIA KÉPEKKEL
A perspektíva helyes használatával sokkal realisztikusabb rajzokat/festményeket készíthetsz. Ha megérted az elméleti részt, szinte azonnal átültetheted a gyakorlatba. Vonalzó segítségével, akár kezdő rajzolóként is ugrásszerű fejlődést érhetsz el.
Ebben a bejegyzésben szó lesz a perspektíva...
- jelentéséről
- lényegéről
- fajtáiról - képekkel illusztrálva
+1: A cikk végén mutatunk egy installációt, amivel egy lengyel művésznő emberek százait bolondított meg! - ezt mindenképp nézd meg, tuti eldobod az agyad!
Mi a perspektíva jelentése?
Jelentése a képzőművészetben: tárgyak térbeliség érzetét keltő ábrázolásmód, sík felületen.
A perspektíva ábrázolást használhatod...
- épületek,
- épített dolgok
- házak
- utak
- folyó, folyó kanyarulat ábrázolásakor.
Ahhoz, hogy realisztikusan tudjuk az ilyen képeket elkészíteni, segítség lehet, ha ismerjük a perspektíva alapelveit!
Mi a perspektíva lényege?
Röviden: térbeliséget érzékeltessünk egy sík felületen!
A perspektívikus ábrázolásnak két alapelve van:
- A közelebbi tárgyak nagyobbnak látszanak, míg a háttérben lévő tárgyak kisebbnek tűnnek
- A párhuzamos vonalak (háztetők, kerítés, járda stb..) egyfelé tartanak és távoli pontban találkoznak. Ezt szaknyelven enyészpontnak nevezzük!
A perspektíva fajtái!
A perspektívikus ábrázolásnak 3 fő fajtáját különböztetjük meg.
|
Egy iránypontos perspektíva
Lényege, hogy a párhuzamos vonalak egy pontban futnak össze.
Ha megfelelő szögből nézed az úttestet magad előtt (pl. országúton), akkor feltűnhet, hogy olyan mintha a végtelenbe találkoznának.
Nézzünk pár példát az egy iránypontos perspektívára
Ha megfigyeled az első képet, akkor láthatod, hogy hová futnak be a párhuzamos vonalak. Ha szemfüles vagy az is feltűnik, hogy közép tájon találsz egy vízszintes vonalat.
FONTOS: Perspektívikus ábrázolásnál mindig figyelj arra, hogy ami a vízszintes vonal alatt fut az fölfelé (járda), ami fölött (háztető) az lefelé fut.
A második kép Leonid Afremov orosz festőművész nevéhez fűződik, aki tökéletesen ábrázolta az egy iránypontos perspektívát a művein.
Ami érdekes, hogy Afremov a különböző színek játékával is az enyészpontba vezeti a tekintetet. - nézd meg a festményen a lámpa fények, hogyan lesznek egyre halványabbak
Két iránypontos perspektíva
A párhuzamos vonalak két irányba futnak a képről és két enyészpontban találkoznak.
Nézzünk pár példát a két iránypontos perspektívára
Mindkét képen megfigyelhető, hogy a ház sarkánál található a függőleges vonal és onnan két irányba indulnak a párhuzamos vonalak lefelé és felfelé.
TIPP: Ha ilyen képet rajzolsz vagy festesz arra mindig figyelj, hogy az ajtók, ablakok vonala is ferde legyen és ne vízszintes - ettől sokkal realisztikusabb lesz a végeredmény!
Három iránypontos perspektíva
A párhuzamos vonalak 3 különböző pont felé tartanak. Úgy is nevezzük, hogy madár perspektíva, amikor felülnézetből nézzük a képet, vagy béka perspektíva, ha alulnézetből vizsgáljuk a képet.
Nézzünk egy-egy példát a béka és madárperspektívára
Fontos, hogy míg a két iránypontos perspektíva esetén a ház sarkánál futó függőleges vonal egyenes, a béka perspektíva ábrázolásakor ez a vonal ferde.
A madár perspektívát (második kép), akkor tudod hatékonyan használni, ha például domb oldalról akarsz egy látképet elkészteni.
Megtévesztés a perspektíva segítségével!
Az illúzió eszközével ma is szívesen élnek a kreatívabb művészek. Egy lengyel művésznő (Monika Sosnowska) tökéletesen alkalmazta a perspektívikus ábrázolást, amikor egy folyosót ábrázoló installációt készített.
Szerinted hány méterre van az ajtó a képen?
Ugye, hogy ránézésre olyan, mintha minimum 30-40 méterre lenne a képen az ajtó? A valóságban mindössze 15! :o)
Reméljük tetszett a bejegyzés és hasznos tudást szereztél a perspektíva fajtáival kapcsolatban. Érdemes a kipróbálnod a következő rajzaidon, festményeiden. Az elején az sem gond, ha vonalzót használsz, hogy jobban lásd a vonalakat és meg tudd határozni merre található az enyészpont.
Nézd meg, hogyan tanulhatsz tőlünk!