Hogyan találd meg a saját stílusodat?
A mai videóblogban azt a témát járjuk körül, hogy hogyan is találd meg a saját stílusodat! Ez bizony sokunk fejében felmerül, akik rajzolunk, festünk. Mi lesz az, amitől tudni fogják a szemlélők, hogy ezt pont Te festetted? Erre persze nincs egymondatos válasz! A Te stílusod Benned rejtőzik, a kérdés, hogyan lehet előcsalogatni?
Ehhez adunk most 4 tippet, amik segítenek Téged elindulni. Ezekkel a módszerekkel el tudod kezdeni a kísérletezést, amiből aztán megszülethet a.... nos hogy mi, ezt mi is kíváncsian várjuk o:).
Nézd meg a videót vagy olvasd el a cikket!
Hogyan találd meg a saját stílusodat?
Kezdjük azzal, hogy eleve minden képbe belerajzolod vagy belefested magad, hiszen a személyiséged tükröződni fog a képeidben. Pl. ha egy precíz, pontos ember vagy, akkor a rajzaid is ilyenek lesznek és közel fog állni hozzád a fotórealisztikus stílus. Egy pörgősebb embernek a rajzai, vonalai sokkal lendületesebbek lesznek.
Kérdezhetnénk: melyik a szebb? Melyik jobb? Egyik sem! Nincs jó vagy rossz, van, aki realisztikusan fest, van aki nagyvonalúbban. Ami fontos, hogy a Neked megfelelő stílusban legyél jó!
1. Ugyanaz az eszköz, más stílus
Kezdj el kísérletezni! Válassz egy eszközt, és használd annyiféleképpen, ahány stílust csak ki tudsz próbálni. Nézzük például a grafit ceruzás rajzolást: alkalmazz különböző tónusozási technikákat. Egynek jó lesz az összemosás technika, másiknak a vonalas árnyékolási technika, próbáld ki mindkettőt és nézd meg, hogy melyik megy könnyen, melyik az amelyik tetszik, melyik az, amit jó érzéssel csinálsz! Mi megmutatjuk a technikákat, te pedig kiválasztod, ami a tiéd lesz.
Mutatunk erre két példát is!
Alföldi Róbert portréja, Guttman Adri rajza, összemosás technika
Déri János portréja, Batári István rajza: vonalas árnyékolástechnika
2. Ugyanaz a kép, más eszközökkel
Ugyanazt a képet rajzold vagy fesd meg ugyanazokkal a színekkel, csak más eszközökkel. A januári videómagazinban megfestettünk egy képet kétféle stílusban: realisztikusan és lendületes vagy művészi stílusban. A különbség az volt, hogy másfajta ecsetet használtunk és más volt az ecsetkezelés. De vigyázz: a lendületes stílus nem azt jelenti, hogy vaktában hadonászunk az ecsettel o:) Fejben ugyanúgy ott kell lenni, a formákat ugyanúgy pontosan látnod kell!
3. Téma választás
Azonban nem csak a technika számít! Ugyanolyan fontos lehet, hogy milyen témát választasz. Olyat válassz, ami a szívedhez közel áll, amit lelkesen csinálsz, amibe bele tudod adni a szívedet-lelkedet. Persze lehet, hogy jön egy ötlet, "fejben" szinte meg is fested, de amikor ténylegesen megcsinálod, kiderül, hogy mégsem a tiéd a téma. Ilyenkor egyszerűen lépj tovább!
Erre is mutatunk példát: Szegedy Tamara legfontosabb témája a gyerekek ábrázolása lett, nézd csak:
4. Színhasználat!
Szerintem nem mondok újdonságot, hogy sok híres festőnek megvoltak a kedvenc színei, megvolt a színpalettája, amiről rögtön lehetett tudni, hogy a festmény kinek a műve. A színek is lehetnek jellemzőek rád.
Nagyon erősen egyedi tud lenni, ha megtalálod a Te kedvenc színeidet, de ez bizony nem jön egyik pillanatról a másikra. Legtöbbször sok-sok próbálkozás eredménye, vagy több gondolatot kell megérlelni, megtalálni és összegyúrni. Ha viszont megvan az eredmény, az mindenért kárpótol!
És erre is mutatunk példát: Lukács Andi menyasszony sorozatának jellegzetessége, hogy a fekete és a fehér mellett mindössze egy! szín van benne!
Nézd meg, hogyan tanulhatsz tőlünk!