Hogyan készült? - akril festés

A festés 6+1 lépése!

Megtetszett ez a szarvasos kép, ahogy ott áll az erdő királya méltóságteljesen az erdő közepén. A gyerekeink szerint ez itt Bambi apukája. "Anyaaaa, fesd meg légyszi nekem a Bambi apukáját!" Innen már nem volt visszaút...:o)


 

Az első ceruzavonástól az utolsó simításig 4 hét telt el és konkrétan mértem, hogy 21 órába telt mire teljesen kész lett. Azaz átlagosan 45 percet töltöttem festéssel naponta. Persze ez a valóságban inkább úgy nézett ki, hogy festettem 2-3 órát is egyhuzamban (jellemzően éjszaka napfénylámpánál) és aztán napokra otthagytam a képet, míg újra neki tudtam fogni.
Ezt csak azért írtam le, hogy lásd a rengeteg napi teendő mellett, hogyan és honnan tudsz ellopni egy kis időt magadnak az otthoni rajzolásra, festésre.

Nézzük, akkor hogy is készült:

Ott tartottunk, hogy megtetszett a kép! 

1. lépés: Kinyomtattam a képet úgy, hogy ha kétszeresére akarom nagyítani, akkor pont ráférjen a 30x40 cm 300 g/m2 watercolour papírra a kép. A felnagyításhoz a tengelyes technikát alkalmaztam és ceruzával előrajzoltam a képet.

2. lépés: Még a festés előtt felragasztottam a papír mind a 4 oldalát, teljes hosszában egy rajztáblára és vizes ecsettel átnedvesítettem a papírt, hogy ne hullámosodjon. Majd megtartva az előrajzolt formákat, a főbb színekkel viszonylag sok vízzel hígítva, felfestettem az első réteget. A festéshez akril festéket használtam. 8 szint használtam (közép piros, közép kék, közép citromsárga, narancssárga, lila, zöld, fekete és fehér) és ebből kevertem ki az össze képen látható színeket. Látod nem is volt drapp vagy barna festékem a tubusban mégis ennyi színből ki lehet keverni az összes szükséges színt egy festményhez. Először a hátteret festettem meg és csak a legvégén a szarvast.

3. lépés: Innentől kezdve a részletek kidolgozásába fogtam. Érdemes azzal kezdeni, ami térben a leghátrébb van, és azt hagyni utoljára, ami térben a legelőrébb. A faleveleket lapos ecsettel, a füvet legyező ecsettel festettem, száraz ecset technikával.

4. lépés: A fatörzsek kidolgozásánál az első alaprétegre még legalább 3-4 réteg festék került, de itt már figyeltem azt is, hogy a fatörzs milyen színfoltokból épül fel. Ahhoz, hogy ezeket a színfoltokat jól meg tudjam különböztetni egymástól, az alaptanfolyamon tanult "negatív teres" látásmódot használtam. A leges-legvégén összemostam a színfoltok határait, hogy ne legyen foltos a festmény. (Sok olyan festményt láttam már, ahol ezeket a foltokat nem mosták össze, talán kicsit művészibb így a hatás, de nekem jobban tetszik, ha össze vannak mosva az átmenetek. Ahogy a rajzban a festésben is különböző stílusok vannak!)

5. lépés: A szarvas kidolgozása! Ezt élveztem a legjobban! A fejnél 0-ás és 1-es ecsetet használtam - majd 1 órába telt mire megfestettem - a törzsénél pedig 4-es lapos ecsetet. Itt is hasonlóan, mint a fánál, 3-4 réteg van egymáson és főként száraz ecset technikával dolgoztam.

Amikor kész lett, az alaptanfolyamon tanult "gestalt érzékelésem" azt mondatta velem , hogy a szarvas túlságosan beleolvad a környezetébe. Így egy kicsit csaltam a színekkel! A szarvas bundáját vöröses barnára festettem át és fényesebb színeket használtam, azaz kevesebbet kevertem bele az eredeti szín komplementeréből,  hogy jobban kiemelkedjen a környezetéből.

6. lépés: Ha megnézed a képet, a szarvas mögött bal oldalt fekszik még egy szarvas. Az eredeti képen alig kivehető a sok faág között. Ezen a részen le kellett egyszerűsíteni a képet. Egy-két faágat átfestettem vagy máshová helyeztem, hogy jobban látható legyen a háttérben pihenő szarvas is! Látod, az ecset is olyan, mint a radír! Nem tudsz semmit elrontani, mert ha nem tetszik egyszerűen átfested.

+1. lépés: A gestalt érzékelés! Amikor festesz vagy rajzolsz egy-egy részletet, nyakig benne vagy a képbe, nem látod az egészet teljesen. Érdemes ilyenkor egy lépést hátrébb menni és megnézni a kész festményt egészben. Vajon hogy mutat?

Annak ellenére, hogy szarvas testénél fényesebb színeket használtam a háttértnél pedig tompábbakat még mindig nem lehetett érezni a térhatást a képen. Ezért a hátteret elhomályosítottam. Sok vízzel kevés fehér festékkel egy ködös réteget festettem a szarvas mögötti fatörzsre. Így már végül kemelkedett a szarvas a képből.

No, hát így készült! Remélem hasznos volt ez a beszámoló azoknak is, akik már voltak festő tanfolyamon és azoknak is, akik tervezik, hogy eljönnek!

Tanulj meg festeni 2 lépcsős festő tanfolyamunkon Budapesten

vagy

Az online festőtanfolyamon a saját otthonodból!

 
, településről erre a tanfolyamra jelentkezett: